czwartek, 13 września 2018

Poradnik dla kobiet w ciąży na Islandii #4


Trzeci trymestr dobiegł końca i nadszedł moment, którego nie mogliśmy się doczekać przez ostatnie 9 miesięcy. Dom już jest przygotowany na pojawienie się nowego członka rodziny, a rodzice z niecierpliwością wyczekują daty wyznaczonej przez lekarza. Wspaniały, wyczekiwany, upragniony moment poznania naszego potomka. 

Ważnym etapem przygotowań do porodu jest przygotowanie domu na pojawienie się potomka oraz przygotowanie torby do szpitala. Także dziś kilka słów o przygotowaniu do porodu.

Ważnym elementem przygotowania do porodu jest spakowanie torby do szpitala, którą należy przygotować nawet do sześciu tygodni przed wyznaczonym terminem. Należy pamiętać, że data wyznaczona przez lekarza na pierwszym badaniu oraz później na USG to tylko prawdopodobna data porodu. Dziecko urodzone dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po wyznaczonym terminie jest nadal dzieckiem urodzonym w terminie.

Pakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący kobietę do urodzenia dziecka. Torba powinna zawierać wszystkie przedmioty przydatne podczas porodu, na czas pobytu w szpitalu oraz ubrania na wyjście ze szpitala. Warto jednak na początek dowiedzieć się co zapewnia szpital w którym zamierzamy rodzić. Każda sala na porodówce w Reykjaviku wyposażona jest w przedmioty z których może korzystać każda rodząca. Na miejscu znajdziemy ręczniki kapielowe i małe, koszulki, pieluchy tetrowe, majtki jednorazowe oraz wkłady poporodowe z których można do woli korzystać przez cały pobyt w szpitalu. Na porodówce znajduje się także mała stołówka dostępna zarówna dla rodzącej jak i osoby jej towarzyszącej w której można zjeść tosta, jogurt czy też napić się soku, herbaty i kawy.

Torba do szpitala powinna zawierać:

Dla mamy: szlafrok, kapcie, skarpetki, pomadka do ust, spinki lub gumki do włosów, pidżamy lub koszulki na czas porodu (jeżeli nie chce korzystać ze szpitalnych). Przydatne po porodzie: staniki do karmienia, wkładki laktacyjne, pidżama do karmienia, kosmetyki (bezzapachowe).

Dla dziecka: pajacyki, body, skarpetki, czapeczki, pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżone, pieluchy tetrowe, ubranie na wyjście, kocyk lub/i rożek, fotelik do samochodu.

Inne przydatne: płyty z ulubioną muzyką, olejki do masażu, poduszka do karmienia, wygodne ubrania dla taty lub innej osoby towarzyszącej, ulubiona przekąska, owoce, aparat fotograficzny, telefon, ładowarka do telefonu. Nie należy zapomnieć również o karcie ciąży którą po przyjeździe przekazuje się położnej.

Po powrocie do domu nadal będziemy korzystać z wkładów poporodowych i nosić jednorazowe majtki dlatego warto się w nie zaopatrzyć wcześniej mimo, że nie trzeba ich brać na porodówkę. Specjalne wkłady można kupić w każdej aptece, zaś jednorazowe majtki na czas połogu, w sklepach dla kobiet w ciąży np. Móðurást, czy Tvö Líf. Znajdziemy tam również staniki i pidżamy do karmienia piersią. Tanie ubrania (staniki, pidżamy, majtki, bluzki) przystosowane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią można znaleźć również w sklepach Hagkaup, Lindex i H&M.

Torba spakowana, teraz tylko odliczamy dni i z niecierpliwością oczekujemy pierwszych oznak zbliżającego się porodu. Objawem zbliżającego się porodu są skurcze, odejście wód płodowych, wydalenie czopu śluzowego, a także często biegunka, mdłości, zmiana nastroju czy nagły zastrzyk energii. Na temat objawów rozpoczynającego się porodu, można poczytać na polskich stronach skierowanych dla kobiet w ciąży.

Jednak pytanie brzmi: kiedy należy pojechać do szpitala? Otóż bezpośrednim objawem porodu są skurcze i odejście wód płodowych. Na porodówkę nie należy jednak jechać od razu. Skurcze powinny być regularne co najmniej co 5 minut i trwać od 45 do 60 sekund. Jeżeli zaś odejdą wody płodowe, należy się skontaktować z porodówką. Swój przyjazd na oddział zawsze powinno się wcześniej zgłosić dzwoniąc pod nr telefonu 543-3049/543-3247. Na te numery można również zadzwonić gdy nie mamy pewności kiedy powinniśmy sie pojawić na porodówce i zaczerpnąć opinii położnej. W momencie gdy od terminu porodu minęły już ponad dwa tygodnie, prowadząca naszą ciążę położna skieruje nas na wywołanie porodu.

Sam poród jest bardzo indywidualną sprawą i u każdej kobiety przebiega inaczej. Poród u kobiety rodzącej po raz pierwszy trwa średnio od 12 do 14 godzin. Oczywiście zdarzają się porody które trwają od 2 nawet do 24 godzin. Przed porodem warto zapoznać się ze sposobami zwalczania bólu podczas porodu. Można wyróżnić kilka sposobów zwalczania bólu porodowego. Za pomocą środków przeciwbólowych oraz takie jak masaże, akupunktura, czy też za pomocą wody. Poruszanie się i zmiany pozycji także pomagają uśnieżyć ból. Środki przeciwbólowe jakie rodząca może zastosować podczas porodu to gaz rozweselający, zastrzyk z morfiny oraz znieczulenie zewnątrzoponowe czyli epidural. Więcej na temat znieczuleń podczas porodu można dowiedzieć się od położnej prowadzącej ciążę.

Więcej na temat islandzkiej porodówki znajdziecie tutaj.

A jak to było u nas? 

Vinnie urodził się 12 dni po terminie, więc nie było żadnych skurczy w domu, łapania za telefon w panice, zastanawiania się kiedy jechać, gdyż poród miałam zaplanowany. Miałam stawić się do szpitala 14 kwietnia o 20:00. Poszłam, zbadali, dali tabletkę i odesłali do domu. Kazali się zjawić następnego dnia o 7 rano. Akcja porodowa rozpoczęła się samoistnie około 8:00.

Miałam obmyślany cały plan, żadnego znieczulenia, poród we wodzie, bez środków przeciwbólowych. Tylko natura i grawitacja. Urodziłam po 16 godzinach podłączona do kroplówki, do KTG, ze znieczuleniem, leżąc na plecach.

Plan nie wypalił.

00:09 urodziłam pięknego, zdrowego synka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz co o tym myslisz?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...