niedziela, 9 kwietnia 2017

Przydatne informacje / Pierwsze kroki na wyspieRok 2017 będzie okresem dużego napływu cudzoziemców do Islandii, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych w budownictwie. Nie brakuje wśród nich naszych rodaków. Dziś zestawienie kilku informacji dla osób, które stawiają na wyspie pierwsze kroki.Po tym jak już mamy mieszkanie (pisałam o szukaniu mieszkania tutaj), wiemy co to jest nr identyfikacyjny (tutaj) oraz wiemy jak szukać pracy (tutaj) to czas na załatwienie formalności związanych z zalegalizowaniem naszego pobytu i nadania meldunku.


Kennitalan
Na początek trzeba zdobyć numer identyfikacyjny, Kennitalan. Jak już wspominałam we wcześniejszym artykule, o nr identyfikacyjny z adresem zameldowania można ubiegać się za pomocą wypełnienia wniosku i dołączenia umowy o pracę. Oczekiwanie w tym wypadku trwa do 10 tygodni nawet i nie ma przy tym żadnych opłat.

Drugim sposobem na uzyskanie nr identyfikacyjnego, ale bez adresu zameldowania jest założenie konta i wykupienie numeru w banku. Bank w naszym imieniu występuje do urzędu rejestracyjnego o nadanie nr Kennitala. Oczekiwanie w takiej sytuacji to maksymalnie 3 dni robocze. Kennitalan wyrobiona dla nas przez bank jest jednak aktywna przez 6 miesięcy i jeżeli nie przyjechaliśmy do pracy sezonowej to powinniśmy jak najszybciej złożyć wniosek, dołączyć umowę o pracę i zameldować się.

Numer identyfikacyjny może wyrobić również nasz pracodawca. Okres oczekiwania oraz późniejsze formalności z meldunkiem wyglądają tak samo jak w przypadku banku. Pracodawca wyrabia nr identyfikacyjny poprzez zarejestrowanie się na stronie skra.is poprzez swój firmowy íslykill. Pracodawca nie ponosi za to żadnej opłaty.

Jeżeli więc przyjeżdżamy na wyspę do pracy sezonowej na okres nie dłuższy jak 6 miesięcy to wystarczy założyć konto w wybranym banku i zapłacić za wyrobienie nr identyfikacyjnego. Jeżeli jednak mamy już pracę, to jest to zbędny koszt bo o Kennitalan może się ubiegać nasz pracodawca za darmo, a z wyrobionym numerem identyfikacyjnym zakładamy konto w banku również za darmo.

Aby ubiegać się o nr identyfikacyjny na okres nie dłuższy jak 6 miesięcy potrzebujemy:

   Pracodawca powinien wypełnić wniosek online na skra.is A-263
   Dane osobowe, znajdujące się w dokumencie tożsamości (nazwisko, data urodzenia)
   Dowód tożsamości (w formie PDF dla pracodawcy, bank zeskanuje sobie dowód na miejscu)
   Adres zamieszkania na Islandii

Jeżeli przyjeżdżamy na wyspę na okres dłuższy niż 6 miesięcy najlepiej, aby pracodawca wyrobił dla nas nr Kennitala z którym możemy legalnie zacząć pracę kolejnego dnia i założyć konto w banku. Po czym wypełnić wnioski, dołączyć potwierdzenie o zatrudnieniu od pracodawcy lub umowę o pracę, aby Kennitala nabyła praw rezydenta.

Aby ubiegać się o nr identyfikacyjny na okres czasu dłuższy jak 6 miesięcy potrzebujemy:

   Wypełniony wniosek ze strony skra.is A-262
   Umowa o pracę lub wniosek od pracodawcy ze strony skra.is A-265
   Dowód tożsamości, paszport lub dowód osobisty
   Adres zameldowania na Islandii


Konto w banku 
Jeżeli nie wykupiliśmy nr Kennitalan w banku to nadal pozostaje nam założenie nowego rachunku w wybranym banku. Mamy do wyboru takie banki jak Íslandsbanki, Landsbankinn, Arion Banki oraz MP banki. Do założenia konta w banku potrzebujemy:

   Nr identyfikacyjny Kennitalan
   Dowód tożsamości
   Jedno zdjęcie dowodowe
   Adres e-mail, numer telefonu

W banku warto już na pierwszej wizycie poprosić o wyrobienie konta internetowego, karty debetowej oraz dodanie nr telefonu do wniosku, który później posłuży nam do logowania na konto internetowe. Utworzenie rachunku jest darmowe, a koszt obsługi konta zależy od banku.


Operator sieci komórkowej
Kolejnym krokiem jest wybór operatora sieci komórkowej oraz zakup islandzkiego numeru telefonu. Nie mam porównania w cenach operatorów jednak do wyboru mamy takich operatorów jak Vodafone, Nova, Siminn oraz Hringdu. Sama korzystam z Novy i tego operatora też polecam nowoprzybyłym. Pakiet startowy (do telefonu lub tableta) z doładowaniem 1000 kr lub 1GB kosztuje 2000kr. Koszt doładowania internetu można sprawdzić na ich stronie internetowej operatora.


Mam nadzieję, że to małe zestawienie pomoże wielu z Was odnaleźć się w pierwszych dniach na wyspie. Początki bywają trudne, ale z niemałą pomocą łatwo się zorganizować.

Życzę Wam powodzenia w początkach życia na wyspie i aby to był początek czegoś pięknego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...